CEZ HVIEZDY
 k spolupráci a k poznaniu
Expedícia začala 11.5.2006. Dôvodov na sústredenie pozorovateľov deň pred úkazom bolo viac. Predovšetkým to bola teoretická a technická príprava pozorovania. Prednáška J. Mäsiara oboznámila siedmych účastníkov expedície s geometrickými a technickými podmienkami pozorovania. Boli vytipované a pridelené jednotlivé pozorovacie stanovištia s ohľadom na prístrojové a ostatné vybavenie pozorovateľov. Vzhľadom na nízku jasnosť hviezdy a relatívne malú výšku hviezdy nad obzorom v čase úkazu si pozorovatelia v nočných hodinách otestovali svoje možnosti a možnosti ďalekohľadov.

Najsevernejšie miesto expedície, obec Klokočov, bola vybraná aj z ďalšieho dôvodu. V roku 2000 dopadol v tejto oblasti pravdepodobne najväčší kus meteoritu, menšie časti ktorého sa našli na opačnej strane hranice, v obci Morávka. S. Kaniansky oboznámil účastníkov vo svojej prednáške s históriou tohto úkazu, výpočtami pravdepodobného miesta dopadu a topografiou danej oblasti. Popoludňajší čas účastníci expedície potom využili na prehľadanie vytipovaného terénu. Napriek tomu, že sa meteorit nepodarilo nájsť, získali a zaznamenali informácie pre nasledujúce pátracie skupiny.

Vo večerných hodinách po príprave a kontrole prístrojov sa začali pozorovatelia rozmiestňovať na svoje pozorovacie stanovištia od obce Klokočov až po Žilinu. Keďže jedným zo stanovíšť bol aj areál Kysuckej hvezdárne, jej prístrojové vybavenie a najmä možnosť pripojenia prístrojov na el. energiu bolo samozrejme využité.


TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ EURÓPSKYMI SPOLOČENSTVAMI. K JEHO REÁLIZÁCII
BOLI POUŽITÉ PROSTRIEDKY FONDU MIKROPROJEKTOV PROGRAMU INTEGER IIIA.
© 2006 Peter Delinčák http://www.astronomy.sk
© 2006 Kysucká hvezdáreň