Aktuality Krajskej hvezdárne

Voľné pracovné miesto - ekonóm/ekonómka

Krajská hvezdáreň v Žiline ponúka voľné pracovné miesto na pracovnú pozíciu ekonóm/ekonómka. Podrobnosti nájdete tu.

Medzinárodná výtvarná súťaž "Rozprávkové nebo" (2021)

V rámci projektu "Kúzelná astronómia" Krajská hvezdáreň v Žiline a Hvězdárna Valašské Meziříčí p.o. realizovali súťaž pre žiakov materských a 1.stupňa základných škôl na území Žilinského kraja a Zlínskeho kraja.

Výsledky a virtuálnu výstavu ocenených prác nájdete tu.

Aktuálna obloha

Obloha od 25. 10. do 31. 10. 2021. Východy a západy Slnka a Mesiaca, pozorovateľnosť planét, prelety Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS a záblesky družíc Irídium pre polohu Kysuckej hvezdárne a Pozorovateľne na Malom diele v Žiline.

Večerné pozorovania pre verejnosť

Najbližšie večerné pozorovanie pre verejnosť sa na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom N. Meste koná: 
v piatok 29. októbra o 18:30 hod. v režime kompletne zaočkovaní.
Najbližšie večerné pozorovanie pre verejnosť sa v Pozorovateľni na Malom diele v Žiline koná:
v piatok 29. októbra o 18:00 hod. v režime základ.
Pozorovať je možné len v prípade jasnej oblohy! Na pozorovanie je potrebné sa OBJEDNAŤ! Podrobnosti a podmienky návštevy nájdete tu.
 

Inštalácia novej montáže na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste

Naše pracovisko, Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste, sa takmer po 35 rokoch dočká výmeny montáže na hlavnom ďalekohľade.

Naše aktuálne odborné pozorovania:

Aktuality a zaujímavosti zo sveta astronómie

Prečítajte si náš pravidelný astronomický bulletin, plný pútavých informácií pre každého čitateľa.

Vyhodnotenie regionálnych kôl súťaže "Vesmír očami detí" (2021)

Výsledky regionálnych kôl celoslovenskej výtvarnej súťaže „Vesmír očami detí“ za okresy Kysucké Nové Mesto, Čadca, Žilina a Bytča. 

viac...

Výsledky súťaže "Čo vieš o hviezdach?" (2021)

Krajská hvezdáreň v Žiline realizovala regionálne kolá súťaže v online režime. Krajské a celoslovenské kolá realizovla Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove. Výsledky nájdete v nasledovných odkazoch:

Kultúrno - vzdelávacie podujatia pre žiakov a študentov všetkých stupňov škôl

Ponúkame Vám možnosť navštíviť hvezdáreň a spestriť a rozšíriť učivo z prírodných vied.

Otvárame astronomický krúžok

Zaujíma sa Vaše dieťa o astronómiu? Jediným zdrojom informácií pre neho je internet? Prihláste ho do nášho astronomického krúžku pre deti do 15 rokov, bez poplatkov, bez ďalších obmedzení.
Ak to bude možné, krúžok budeme otvárať aj v školskom roku 2021/22! Keď to bude aktuálne, budeme Vás informovať na tejto stránke.

Rozvoj cezhraničnej kooperujúcej siete pre odbornú prácu a vzdelávánie

Krajská hvezdáreň v Žiline v spolupráci s dlhoročným projektovým partnerom Hvezdárňou Valašské Meziříčí  p.o. realizuje ako partner ďalší z projektov Programu cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007-2013, Fond mikroprojektov. Projekt je zameraný na rozvoj systematickej pozorovateľskej činnosti v oblasti medziplanetárnej hmoty, vzdelávania a didaktiky.

Brána do vesmíru

Kysucká hvezdáreň v spolupráci so svojim projektovým partnerom Hvezdárňou Valašské Meziříčí realizuje od 1.9.2012 projekt Programu cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007-2013 s názvom "Brána do vesmíru". Je zameraný na rozvoj cezhraničnej spolupráce v oblasti vzdelávania. Jeho podstatou je návrh, príprava a realizácia nového systému vzdelávacích programov na báze praktických aktivít, realizovaných pomocou metodických a vzdelávacích pomôcok.