Aktuality Krajskej hvezdárne

 

Významná organizačná zmena

Na základe uznesenia Zastupiteľstva ŽSK č.12/18 sa dňom 31.12.2012 zrušila Považská hvezdáreň v Žiline, Horný val č.20, Žilinabez likvidácie, zlúčenímKysuckou hvezdárňou v Kysuckom Novom Meste, Dolinský potok 1278, Kysucké Nové Mesto
Od 1.1.2013 sa zmenil názov Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste na Krajská hvezdáreň v Žiline. V rámci Krajskej hvezdárne pôsobia od 1.1.2013 odborné pracoviská: Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom MestePozorovateľňa na Malom diele v Žilinepriestory Makovického domu, spravovaného Krajským kultúrnym strediskom v Žiline. 
 

Naše aktuálne odborné pozorovania:

Najnovšie: Letné kométy (2017)

Aktuálna obloha

Obloha v týždni od 19. 6. 2017 do 25. 6. 2017. Východy a západy Slnka a Mesiaca, pozorovateľnosť planét, prelety Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS a záblesky družíc Irídium pre polohu Kysuckej hvezdárne a Pozorovateľne na Malom diele v Žiline.

Večerné pozorovania na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom N. Meste

Večerné pozorovania  pre  verejnosť  na  Kysuckej  hvezdárni sa pre neskorý západ Slnka v mesiacoch jún a júl nekonajú! 
V prípade konania mimoriadnych pozorovaní Vás budeme včas informovať na tejto stránke.
Pravidelné piatkové večerné pozorovania pre verejnosť na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste  budú obnovené v auguste.

Večerné pozorovania na Pozorovateľni na Malom diele v Žiline

Večerné pozorovania pre verejnosťPozorovateľni na Malom diele sa v mesiaci jún konajú nasledovne
  •     2. 6. 2017 so začiatkom o 21:30 hod.
  •     9. 6. 2017 so začiatkom o 21:30 hod.
  •   16. 6. 2017 so začiatkom o 21:30 hod.
  •   23. 6. 2017 so začiatkom o 21:30 hod.
  •   30. 6. 2017 so začiatkom o 21:30 hod.
Pozorovania oblohy sa konajú len v prípade priaznivého počasia (jasná obloha). Doporučujeme návštevníkom teplejšie oblečenie a baterku.

Celoslovenské kolo súťaže "Čo vieš o hviezdach?" (2017)

Výsledky celoslovenského kola astronomickej vedomostnej súťaže "Čo vieš o hviezdach?".

Kultúrno - vzdelávacie podujatia pre žiakov a študentov všetkých stupňov škôl

Ponúkame Vám možnosť navštíviť hvezdáreň a spestriť a rozšíriť učivo z prírodných vied.

Astronomický krúžok

Zaujíma sa Vaše dieťa o astronómiu? Jediným zdrojom informácií pre neho je internet? Prihlásteho do nášho astronomického krúžku pre deti do 15. rokov, bez poplatkov, bez ďalších obmedzení.

Rozvoj cezhraničnej kooperujúcej siete pre odbornú prácu a vzdelávánie

Krajská hvezdáreň v Žiline v spolupráci s dlhoročným projektovým partnerom Hvezdárňou Valašské Meziříčí  p.o. realizuje ako partner ďalší z projektov Programu cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007-2013, Fond mikroprojektov. Projekt je zameraný na rozvoj systematickej pozorovateľskej činnosti v oblasti medziplanetárnej hmoty, vzdelávania a didaktiky.

Brána do vesmíru

Kysucká hvezdáreň v spolupráci so svojim projektovým partnerom Hvezdárňou Valašské Meziříčí realizuje od 1.9.2012 projekt Programu cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007-2013 s názvom "Brána do vesmíru". Je zameraný na rozvoj cezhraničnej spolupráce v oblasti vzdelávania. Jeho podstatou je návrh, príprava a realizácia nového systému vzdelávacích programov na báze praktických aktivít, realizovaných pomocou metodických a vzdelávacích pomôcok.

 

Vážení návštevníci, na našich stránkach sa v súčasnosti pracuje. Prosíme o zhovievavosť.