Aktuality Krajskej hvezdárne

Aktuálna obloha

Obloha od 17. 1. do 23. 1. 2022. Východy a západy Slnka a Mesiaca, pozorovateľnosť planét, prelety Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS a záblesky družíc Irídium pre polohu Kysuckej hvezdárne a Pozorovateľne na Malom diele v Žiline.

Večerné pozorovania pre verejnosť

Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste:  v piatok 21. januára 2022 o 17:00 hod.
Pozorovateľňa na Malom diele v Žiline:  v piatok 21. januára 2022 o 17:00 hod.

Pozorovať je možné len v prípade jasnej oblohy! Podujatie len pre obmedzený počet návštevníkov v režime OP. Na podujatie je potrebné sa OBJEDNAŤ! Viac informácií nájdete tu

Naše aktuálne odborné pozorovania:

Aktuality a zaujímavosti zo sveta astronómie

Prečítajte si náš pravidelný astronomický bulletin, plný pútavých informácií pre každého čitateľa.

Výtvarná súťaž "Vesmír očami detí" (2022)

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove vyhlásila už 37. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže „Vesmír očami detí“. Krajská hvezdáreň v Žiline realizuje regionálne kolá súťaže pre okresy Kysucké Nové Mesto, Čadca, Žilina a Bytča. Propozície nájdete v nasledujúcich odkazoch: 

Výsledky súťaže "Čo vieš o hviezdach?" (2021)

Krajská hvezdáreň v Žiline realizovala regionálne kolá súťaže v online režime. Krajské a celoslovenské kolá realizovla Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove. Výsledky nájdete v nasledovných odkazoch:

Medzinárodná výtvarná súťaž "Rozprávkové nebo" (2021)

V rámci projektu "Kúzelná astronómia" Krajská hvezdáreň v Žiline a Hvězdárna Valašské Meziříčí p.o. realizovali súťaž pre žiakov materských a 1.stupňa základných škôl na území Žilinského kraja a Zlínskeho kraja.

Výsledky a virtuálnu výstavu ocenených prác nájdete tu.

Kultúrno - vzdelávacie podujatia pre žiakov a študentov všetkých stupňov škôl

Ponúkame Vám možnosť navštíviť hvezdáreň a spestriť a rozšíriť učivo z prírodných vied.

Otvárame astronomický krúžok

Zaujíma sa Vaše dieťa o astronómiu? Jediným zdrojom informácií pre neho je internet? Prihláste ho do nášho astronomického krúžku pre deti do 15 rokov, bez poplatkov, bez ďalších obmedzení.
Ak to bude možné, krúžok budeme otvárať aj v školskom roku 2021/22! Keď to bude aktuálne, budeme Vás informovať na tejto stránke.