Hromadné oznamovacie prostriedky priniesli znepokojivú správu o blízkom priblížení asteroidu k Zemi. Ako je to v skutočnosti?
Asteroid 2004 BL86 (definitívne označenie má 357439, zatiaľ je bez mena) bol objavený 30. januára 2004 v rámci projektu LINEAR. Za takmer 11 rokov pozorovaní bola určená jeho presná dráha s parametrami obvyklými pre telesá typu Apollo. Doba jeho obehu okolo Slnka je 672,49797 dní (1,84 roka). Po poslednom prechode perihéliom sa asteroid najviac priblíži k Zemi 26. januára 2015 okolo 16:00 UTC na „nebezpečnú“ vzdialenosť len 3,1 násobok vzdialenosti Mesiac – Zem, čo v prepočte predstavuje približne 1,2 milióna km. Pri tejto vzdialenosti a priemere asi 680 m sa tak zaraďuje medzi PHA - potenciálne nebezpečné asteroidy ohrozujúce Zem. Tých dnes poznáme 1533.
Najjasnejšie bude teleso 27. januára okolo 4:00 UT, kedy dosiahne vizuálnu jasnosť asi 9 magnitúd. Na jeho pozorovanie postačí ďalekohľad s priemerom objektívu nad 6 cm a poznanie jeho presnej polohy. Asteroid sa bude nachádzať v súhvezdí Raka, asi 22° nad západným obzorom a prezradí sa rýchlym pohybom voči hviezdam. Za približne 15 minút sa posunie o zdanlivý priemer Mesiaca nahor, v pozičnom uhle asi +17°(t.j. voči deklinačnej kružnici smerom k východu).
Fámy, ktoré sa okolo tohto priblíženia vytvorili, doviedli mnohé odborné inštitúcie ku potrebe vyjadriť sa ku dezinformáciám, najmä v tlači. Overené informácie o potenciálne nebezpečných telesách nájdete na stránke http://neo.jpl.nasa.gov/neo/groups.html a informácie o najbližších blízkych priblíženiach na http://www.spaceweather.com/ .
Animácia preletu:
RNDr. Miroslav Znášik, Krajská hvezdáreň v Žiline
|