NASA na oficiálnej tlačovej konferencii 28. septembra 2015 potvrdila prítomnosť tekutej vody na planéte Mars. Dočasne tekutá voda je na povrchu prítomná len sezónne, počas striedania ročných období v priebehu marťanského roka.
Na snímkach z MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) a kamery HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) ešte z roku 2010 si vedci všimli tmavé úzke pruhy tzv. "recurring slope lineae" (RSL, voľne preložené ako opakujúce sa úbočné línie). Spektrometrické pozorovania potvrdili prítomnosť hydrátov solí na niektorých dostatočne rozsiahlych RLS. Merania naznačujú, že by mohlo ísť o anorganické soli (pravdepodobne chlorečnan horečnatý (Mg(ClO3)2), chloristan horečnatý (Mg(ClO4)2), chloristan sodný NaClO4), ktoré pohlcujú vlhkosť z atmosféry, čím dochádza k ich skvapalneniu. Takáto vlhká pôda potom môže v tenkých (5 mm) vrstvách prúdiť po povrchu Marsu. Takéto vodou nasiaknuté látky potom ostávajú v tekutom skupenstve aj pri teplotách -70°C.
Tmavé pruhy na snímkach sú tekuté RSL stehajúce po úbočiach kráterov na Marse. Credit: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona
Zdroj: www.nasa.gov
Evka Neubauerová, Krajská hvezdáreň v Žiline
|
Tekutá voda na Marse! (2015) |