Svetový kozmický týždeň – World Space Week vyhlasuje OSN od roku 1999, ako pripomenutie si dvoch významných medzníkov v dejinách kozmonautiky. Týždeň je ohraničený dátami 4. 10. (tohto roku už 58. výročie vypustenia prvej umelej družice Zeme, Sputnik 1 z r. 1957) a 10. 10. (výročím podpisu Zmluvy o mierovom využívaní kozmického priestoru v r. 1967).
Hlavnou úlohou Svetového kozmického týždňa je informovať verejnosť o nových objavoch a pokroku vo využití kozmu a kozmických technológii ľudstvom na Zemi, ale i snaha priviesť k poznávaniu kozmu mládež, propagovať vedu a spoluprácu vedeckých a vzdelávacích inštitúcii.
Témou tohtoročného Svetového kozmického týždňa je „discovery“ – objavovanie vesmíru. Práve za posledný rok sa ľudstvu vo výskume vesmíru podarili naozaj ohromné veci. Spomeňme aspoň vesmírnu sondu DAWN a jej cestu k trpasličej planéte Ceres, či sondu New Horizons a jej fantastické dáta z preletu okolo Pluta.
Pri tejto príležitosti Krajská hvezdáreň v Žiline pripravila niekoľko možností osláviť Svetový kozmický týždeň:
„Kozmonautika v službách astronómie“ a „Prvý a posledný“
Tematické výstavy nainštalované v priestoroch Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste od 1. do 31. 10. 2015. Prvá z výstav ponúka prierez vývojom kozmonautiky a využitia vesmírnych technológií pre prospech celého ľudstva, druhá je venovaná Jurimu A. Gagarinovi - prvému človeku vo vesmíre a Eugenovi A. Cernanovi - poslednému človeku na Mesiaci.
Mimoriadne večerné pozorovanie počas Svetového kozmického týždňa
V dňoch 5. - 9. 10. 2015 vždy so začiatkom o 19:00 bude na Pozorovateľni na Malom diele v Žiline pre záujemcov pripravené večerné pozorovanie toho najzaujímavejšieho, čo obloha ponúka. Pozorovať bude možné len v prípade jasnej oblohy.
Prednáška pre verejnosť „Cesta k úsvitu slnečnej sústavy – Vesta a Ceres“
Prednáška sa uskutoční v piatok 9. 10. 2015 v podkroví Makovického domu v Žiline, so začiatkom o 17:00 hod. Prednáša RNDr. Miroslav Znášik, odborný pracovník KH v Žiline. Oboznámi Vás s historickým a súčasným stavom poznania týkajúceho sa telies hlavného pásma asteroidov, predovšetkým asteroidu 4 Vesta a trpasličej planéty 1 Ceres očami sondy DAWN.
Vstup je voľný!
Veríme, že si z nášho programu vyberiete a oslávite tohtoročný Svetový kozmický týždeň s nami.
Ďalšie podujatia nájdete na oficiálnych stránkach World space week 2015, ale aj na stránke slovenského koordinátora www.vesmirnapolitika.sk
Evka Neubauerová, Krajská hvezdáreň v Žiline
|
Svetový kozmický týždeň (2015) |