Slnko je už pár rokov po maxime 24 slnečného cyklu a napriek tomu sa na ňom vyskytujú veľké škvrny viditeľné aj voľnými očami. Dve skupiny označené ako AR2673 a AR2674 sa spoza východného limbu Slnka vynorili koncom augusta, vďaka rotácii Slnka sa v postupne presúvajú naprieč slnečným diskom a ešte pár dní budú pozorovateľné zo Zeme. Slnko sa v oblasti rovníka otočí okolo svojej osi zhruba raz za 25 dní a nie je vylúčené, že „prežijú“ celú rotáciu a opäť sa vrátia na privrátenú stranu Slnka.
Predovšetkým oblasť AR2673 je veľmi aktívna. Vyprodukovala niekoľko silných erupcií a 6.9.2017 dokonca veľmi silnú erupciu triedy X9,3, ktorá bola najsilnejšou zaznamenanou za posledných 12 rokov. Jej účinok sme na Zemi pocítili v noci zo 7. na 8. 9.2017, skôr ako sa pôvodne predpokladalo. Oblasť ostáva aktívna aj naďaľej, no vďaka rotácii Slnka sa postupne odvracia od Zeme. Prípadné ďaľšie erupcie by nás preto nemali priamo zasiahnuť. Napúriek tomu sa možno oplatí byť v strehu a číhať na polárnu žiaru!
Aktuálnu snímku Slnka v rôznych vlnových dľžkach nájdete nájdete napríklad na stránkach Solar Dynamics Observatory, monitor polárnej žiary napríklad na Aurora Service alebo NOAA.
POZOR! Nikdy nepozorujte Slnko cez ďalekohľad bez použitia filtra! Môžete si nenávratne poškodiť zrak! Na pozorovanie voľným okom používajte špeciálne okuliare určené na pozorovanie Slnka alebo zváračský filter aspoň č.14!
Krajská hvezdáreň v Žiline
|
Skupiny AR2673 a AR2674 viditeľné na Slnku aj voľným okom! (2017) |