Premenné hviezdy:
Pozorovanie premenných hviezd v programoch SPHE - B.R.N.O., MEDÚZA, a HERO tvorilo väčšinu odbornej činnosti v decembri 2017. Celkovo bolo urobených 15 odhadov jasností premenných hviezd, ktoré sú uložené v databáze SPHE.
December 2017
15 pozorovaní premenných hviezd celkovo.
19 meraní publikovaných v databáze B.R.N.O.
2 nové premenné hviezdy publikované a schválené v katalógu VSX AAVSO.
4 merania publikované v databáze AAVSO.
8 monitoring R CrB, TT CrB, T CrB, TT Ari.
Nové premenné hviezdy objavené na Kysuckej hvezdárni:
V katalógu nových premenných hviezd VSX, ktorý je vedený pod AAVSO, boli zaregistrované v decembri dve nové premenné hviezdy SvkV131 a SvkV131, ktoré boli objavené na Kysuckej hvezdárni. Obe nové premenné hviezdy sa nachádzajú v poli už známej hviezdy V2287 Cyg a objavené boli práve pri jej sledovaní a spracovaní údajov. Ďalším krokom, ktorý nasledoval po objave, bol výpočet elementov a periódy nových premenných hviezd a zaregistrovanie v katalógu SvkV pod SPHE ČAS. Do našich pozorovaní sme následne implementovali nové dáta získané prehliadkami oblohy ASASSN a SWASP kvôli zvýšeniu presnosti výpočtov a publikovali nové objavy v databáze VSX AAVSO – Americkej asociácie pozorovateľov premenných hviezd. Po absolvovaní schvaľovacieho procesu sú hviezdy v katalógu VSX vedené ako už známe premenné hviezdy pre pozorovateľov na celom svete a dostali sme ponuku publikovať tieto objavy aj na OPEN EUROPEAN JOURNAL ON VARIABLE STARS.
Nové premenné hviezdy objavené na Kysuckej hvezdárni a publikované vo VSX:
SvkV132 - zákrytová premenná hviezda s periódou 0,296905 dňa, 15,09 – 15,85 mag. typu EW v poli V2287 Cyg.
SvkV131 - pulzujúca premenná hviezda typu HDST s periódou 0,07672 dňa, 14,5 – 15 mag. Objavená v poli V2287 Cyg.
Odborné pozorovania na Kysuckej hvezdárni publikované na AAVSO sú verejne prístupné všetkým záujemcom na celom svete - výpis za december nájdete na konci článku.
Medziplanetárna hmota:
Na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste pracujú dve automatické CCD kamery na záznam meteorov - kamera AMOS v rámci slovenskej profesionálnej siete SVMN (Slovak Video Meteor Network) a kamera NFC (Narrow Field Camera) v rámci stredoeurópskej siete pozorovania aktivity meteorov (Central European MEteor NeTwork).
Kamerou AMOS bolo v decembri 2017 získaných 317 záznamov meteorov, z toho až 236 počas maximovej noci meteorického roja Geminidy 13.12.2017. Kamerou NFC nebola v tomto mesiaci v prevádzke. Z týchto záznamov je možné napr. vypočítať dráhy telies v slnečnej sústave.
Výsledky astrometrických meraní publikovaných v cirkulároch IAU MPC centra:
- 60558 ECHECLUS
- blízke priblíženie nového asteroidu 2017 XS
- blízke priblíženie nového asteroidu 2017 XH1
Aktivita Slnka:
Na Krajskej hvezdárni v Žiline vizuálne pozorujeme slnečnú aktivitu vo fotosfére. Na Pozorovateľni na Malom diele v Žiline bolo uskutočnených 13 vizuálnych pozorovaní so zakresľovaním, na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste ich bolo uskutočnených 5. Pozorovania slúžia o.i. na určenie predbežného relatívneho čísla slnečných škvŕn v rámci programu SIDC ako základnej charakteristiky slnečnej aktivity. Aktivita Slnka je v súčasnom období typická pre blížiace sa minimum činnosti.
Doplnkom odbornej činnosti Krajskej hvezdárne v Žiline bolo fotografovanie komét a deepsky objektov v rámci popularizácie astronómie.
Krajská hvezdáreň v Žiline
Odborné pozorovania na Kysuckej hvezdárni publikované na AAVSO - výpis za december:
Krajská hvezdáreň v Žiline |
Odborná činnosť XII/2017 |