Premenné hviezdy
Hlavným obsahom odbornej činnosti v oblasti pozorovania premenných hviezd bolo spresňovanie elementov nových hviezd s premennou aktivitou, objavených na Kysuckej hvezdárni. Na tento účel sa použili naše dáta získané pri pozorovaní a dáta získané prehliadkami oblohy, ktoré sú dostupné v databázach získaných prehliadkach oblohy SWASP, ASASSN, ASAS 3.
V katalógu nových premenných hviezd SVKV, ktorý je vedený pod SPHE, boli vo februári zaregistrované dve nové premenné hviezdy objavené na Kysuckej hvezdárni - SvkV172 a SvkV173. Nové premenné hviezdy sa nachádzajú v poli už známych hviezd V0401 Gem a HAT-P-56b a objavené boli práve pri ich sledovaní a spracovaní údajov. Po objave nasledoval výpočet elementov, periódy a zaregistrovanie v katalógu SvkV pod SPHE ČAS. Kvôli zvýšeniu presnosti elementov sme do našich pozorovaní následne implementovali nové dáta získané prehliadkami oblohy ASASSN a SWASP. Prekvapením je chovanie hviezdy SvkV173, v škále okolo 4897 dní (taká je celková doba sledovania tejto premennej - zaslúžili sa o to dáta s ASASSN, SWASP a ASAS 3) je možné sledovať pokles a následné zvýšenie celkovej jasnosti tejto hviezdy. Príčinou je pravdepodobne fyzická premenlivosť jednej zložky tejto zákrytovej premennej hviezdy. Určite budú nasledovať ďalšie pozorovania.
Nové premenné hviezdy objavené na Kysuckej hvezdárni a publikované vo VSX. Medziplanetárna hmota
Na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste pracujú dve automatické CCD kamery na záznam meteorov - kamera AMOS v rámci slovenskej profesionálnej siete SVMN (Slovak Video Meteor Network) a kamera NFC (Narrow Field Camera) v rámci stredoeurópskej siete pozorovania aktivity meteorov (Central European MEteor NeTwork).
Kamerou AMOS bolo počas 16 nocí získaných 95 záznamov meteorov, kamerou NFC bolo počas 13 nocí získaných 79 záznamov meteorov. Z týchto záznamov je možné napr. vypočítať dráhy telies v slnečnej sústave.
Výsledky astrometrických meraní publikovaných v cirkulároch IAU MPC centra:
• (276033) 2002 AJ129
• 2018 CB (viac sa dočítate v samostatnom článku - link)
• 2017 VR12
Aktivita Slnka
Aktivita Slnka je v súčasnom období typická pre blížiace sa minimum činnosti. Na Krajskej hvezdárni v Žiline vizuálne pozorujeme slnečnú aktivitu vo fotosfére. Na Pozorovateľni ma Malom diele v Žiline bolo vo februári 2018 uskutočnených 15 vizuálnych pozorovaní so zakresľovaním, na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste bolo 14 pozorovaní. Tieto slúžia o.i. na určenie predbežného relatívneho čísla slnečných škvŕn v rámci programu SIDC ako základnej charakteristiky slnečnej aktivity.
Merania z Kysuckej hvezdárne v databáze AAVSO použité ostatnými pozorovateľmi:
Krajská hvezdáreň v Žiline |
Odborná činnosť II/2018 |