Kysucká hvezdáreň LIVE

 


Virtuálne prehliadky:


Partneri:

  
     
  
 
 
 
Úplné zatmenie Mesiaca 21. januára 2019

Tlačová správa

Posledné úplné zatmenie Mesiaca tohto desaťročia budeme môcť z územia Slovenskej republiky pozorovať v pondelok 21. 1. 2019 v skorých ranných hodinách a uvidíme ho takmer v celom priebehu. 
 
Zatmenie Mesiaca je prírodný úkaz, ktorý nastáva vtedy, ak sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej priamky a zemský tieň dopadne na Mesiac. Nastáva v čase okolo splnu, keď sa Mesiac počas svojho orbitálneho pohybu dostane do blízkosti predĺženej spojnice Slnko – Zem a vstúpi do tieňa Zeme. K zatmeniu Mesiaca nedochádza pri každom splne preto, lebo Mesiac a Zem majú iné roviny obehu.
 
Zatmenie začína vstupom Mesiaca do polotieňa Zeme, čo je však len veľmi ťažko pozorovateľné, stmavnutie ľavej časti Mesiaca si všimneme asi tak o polhodinu neskôr. Zreteľný postup tieňa Zeme po povrchu Mesiaca možno pozorovať až po začiatku čiastočného zatmenia. S pribúdajúcou fázou zatmenia bude obloha tmavnúť a pri maximálnej vynikne aj Mliečna cesta nízko nad obzorom. Zatmenie sa bude odohrávať na peknom hviezdnom pozadí, vpravo od Mesiaca budú Blíženci a vľavo hore otvorená hviezdokopa Jasličky v súhvezdí Raka. Na juhovýchode nás upútajú planéty Venuša a Jupiter vo vzdialenosti necelé 3°, a kúsok vpravo aj jasná hviezda Antares v súhvezdí Škorpión. Celý prechod Mesiaca úplným tieňom Zeme potrvá 3h 17 min, z toho úplná fáza zatmenia 1h 2 min. Počas úplnej fázy bude mať Mesiac hnedočervené sfarbenie spôsobené lomom a rozptylom svetla v zemskej atmosfére. Tmavšiu uvidíme spodnú časť, nakoľko Mesiac prechádza nad stredom zemského tieňa. Mesiac u nás zapadne 7:41 SEČ, takže úplný záver zatmenia neuvidíme. Ten nastáva už pod obzorom a po východe Slnka. Trošičku zvýhodnení budú pozorovatelia na západe nášho územia. (viac info)
 
 

Úplné zatmenie Mesiaca 21.januára 2019

SEČ

Začiatok polotieňového zatmenia

3:35

Začiatok čiastočného zatmenia

4:34

Začiatok úplného zatmenia

5:40

Maximum

6:12

Koniec úplného zatmenia

6:43

Západ Mesiaca

7:41

Koniec čiastočného zatmenia

7:51

Koniec polotieňového zatmenia

8:49

 
Je to posledné zatmenie tohto desaťročia, a aj keď sa začína až po polnoci, nemali by sme si ho nechať ujsť, nakoľko to najbližšie bude len čiastočné (16.7.2019) a v úplnom zatmení uvidíme Mesiac až  7. 9. 2025. 
 
Celá udalosť sa bude dať pozorovať aj voľným okom, no samozrejme ešte lepšie cez ďalekohľad. Mesiačik je veľmi fotogenický a tak si na svoje prídu určite aj fotografi. Dúfajme, že nás počasie nezradí a dovolí nám pozorovať tento nevšedný astronomický úkaz. 
 

Krajská hvezdáreň v Žiline sa pokúsi sprostredkovať pozorovanie úplného zatmenia Mesiaca pre návštevníkov na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste, v pondelok 21.1.2109 od 4:30 do 6:30. Pozorovanie sa uskutoční len v prípade jasnej oblohy. Vstup voľný.

Soňa Sucháňová, Krajská hvezdáreň v Žiline