Premenné hviezdy
Hlavným obsahom odbornej činnosti v oblasti pozorovania premenných hviezd v mesiaci marec 2019 bolo pozorovanie premenných hviezd v programoch SPHE - B.R.N.O., MEDÚZA, HERO.
V katalógu premenných hviezd objavených slovenskými pozorovateľmi SvkV pri SPHE pribudla nová premenná hviezda objavená na Kysuckej hvezdárni – SvkV207. Jej aktivita bola spozorovaná pri spracovaní dát v zornom poli už známej premennej hviezdy V0428 Gem. Perióda a jej ďalšie parametre radia túto hviezdu k typu premenných Delta Scuti.
Odkaz na katalóg - http://var.astro.cz/newsvkv.php
Medziplanetárna hmota
Na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste pracujú dve automatické CCD kamery na záznam meteorov - kamera AMOS v rámci slovenskej profesionálnej siete SVMN (Slovak Video Meteor Network) a kamera NFC (Narrow Field Camera) v rámci stredoeurópskej siete pozorovania aktivity meteorov (Central European MEteor NeTwork).
Kamera AMOS je od konca mesiaca opäť v prevádzke. Kamerou NFC bolo počas marca 20 nocí získaných 50 záznamov meteorov. Z týchto záznamov je možné napr. vypočítať dráhy telies v slnečnej sústave.
Výsledky astrometrických meraní publikovaných v cirkulároch IAU MPC centra:
- Asteroid 2019 FE
- Kométa C/2019 D1 (Flewelling)
Aktivita Slnka
Aktivita Slnka je v súčasnom období typická pre blížiace sa minimum činnosti. Relatívne číslo slnečných škvŕn je takmer každý deň nulové. Na Krajskej hvezdárni v Žiline vizuálne pozorujeme slnečnú aktivitu vo fotosfére. Na Pozorovateľni ma Malom diele v Žiline bolo v marci 2019 uskutočnených 23 vizuálnych pozorovaní so zakresľovaním, na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste bolo 13 pozorovaní. Tieto slúžia o.i. na určenie predbežného relatívneho čísla slnečných škvŕn v rámci programu SIDC ako základnej charakteristiky slnečnej aktivity. Aktivita s chromosfére je tiež nízka.
Krajská hvezdáreň v Žiline
|
Odborná činnosť III/2019 |