Premenné hviezdy
Hlavným obsahom odbornej činnosti v oblasti pozorovania premenných hviezd v mesiaci október 2019 bolo pozorovanie premenných hviezd v programoch SPHE - B.R.N.O., MEDÚZA, HERO.
Pokračovali sme vo fotometrii premenných hviezd s jasnosťou okolo 7 - 8 mag. cez fotometrické filtre BVRI, ktoré sú naištalované na kamere G2-8300 cey refraktorom ED 80/560 a s rovnačom poľa 0,85.
Medziplanetárna hmota
Na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste pracujú dve automatické CCD kamery na záznam meteorov - kamera AMOS v rámci slovenskej profesionálnej siete SVMN (Slovak Video Meteor Network) a kamera NFC (Narrow Field Camera) v rámci stredoeurópskej siete pozorovania aktivity meteorov (Central European MEteor NeTwork).
Zákryty hviezd asteroidmi:
Follow-up astrometria
- asteroid (162082) 1998 HL1
- medzihviezdna kométa 2I/Borisov
Aktivita Slnka
Aktivita Slnka je i naďalej typická pre blížiace sa minimum činnosti. Na Krajskej hvezdárni v Žiline vizuálne pozorujeme slnečnú aktivitu vo fotosfére. Na Pozorovateľni ma Malom diele v Žiline bolo v októbri 2019 uskutočnených 24 vizuálnych pozorovaní so zakresľovaním, na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste bolo 21 pozorovaní. Tieto slúžia o.i. na určenie predbežného relatívneho čísla slnečných škvŕn v rámci programu SIDC ako základnej charakteristiky slnečnej aktivity.
Ďalšie odborné aktivity
21.10.2019 nastal prelet ISS- Medzinárodnej vesmírnej stanice popred disk Slnka, ktorý bol zhodou okolností pozorovateľný z oboch odborných pracovísk Krajskej hvezdárne v Žiline - z Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste a Pozorovateľne na Malom diele v Žiline. V dôsledku paralaxy - zmeny relatívnej uhlovej pozície a konečnej vzdialenosti ISS vzhľadom na pozorovateľov, sa ISS premietala na iné miesta slnečného disku pre pozorovateľov v Kysuckom Novom Meste a v Žiline.
V Žiline bolo pozorované ďalekohľadom Zeiss 110/1300 mm a fotoaparátom Canon 450D, pozorovateľ Miroslav Znášik, v Kysuckom Novom Meste ďalekohľadom Zeiss 200/30000 mm a fotoaparátom Canon 5D Mark III, pozorovateľ Ján Mäsiar. Vzhľadom na rozdielne ohniskové vzdialenosti ďalekohľadov bol priemer disku Slnka zo Žiliny prepočítaný na priemer v Kysuckom Novom Meste. Technické údaje o prelete ISS pre Kysuckú hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste: Čas preletu 14:09:01.05 SEČ, zdanlivý priemer ISS 32.54″, trvanie preletu 1.08 sek, vzdialenosť ISS od pozorovateľov 849,5 km.
Krajská hvezdáreň v Žiline
|
Odborná činnosť X/2019 |