Vážení návštevníci a priaznivci, keďže z dôvodu zavedenia celoštátnych a regionálnych opatrení na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosného respiračného ochorenia vyvolaného vírusom COVID-19 sú všetky kultúrne zariadenia na Slovensku zatvorené, chceme Vás pozvať na virtuálnu prehliadku pracovísk Krajskej hvezdárne v Žiline. Dnes Vám pomocou 360o panorám predstavíme Pozorovateľňu na Malom diele v Žiline a Kysuckú hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste a ich prístrojové vybavenie. Pozorovateľňa na Malom diele v Žiline
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom MesteGeologická expozícia Ako vznikali Karpaty Malá geologická expozícia v areáli Kysuckej hvezdárne vám priblíži vznik a geologickú históriu spoločného pohoria Čechov a Slovákov, vonkajších Západných Karpát. Ponúka prehľad hlavných druhov hornín podložia Vonkajších Západných Karpát v podobe veľkoobjemných vzoriek hornín, doplnených informačnými tabuľami.Viac informácií sa dozviete z brožúrky Ako vznikali Karpaty. Prednášková sála na Kysuckej hvezdárni ponúka priestor na vzdelávanie pre 50. návštevníkov. Je vybavená modernou multimediálnou technikou, ozvučením, príjemným osvetlením.
Vďaka projektu EÚ s názvom „Brána do vesmíru“ sa nám podarilo pretvoriť Kysuckú hvezdáreň na moderné edukatívne zariadenie. Túto časť areálu voláme cesta planét. Sú v nej umiestnené troje slnečné hodiny. Jedny ako súčasť armilárnej sféry, druhé na južnej stene budovy. Zobrazujú tzv. pravý slnečný čas. Je na nich 12 hodín v okamihu, keď je slnko u nás presne na juhu.
Tretie, na zemi, tzv. analemické hodiny, ukazujú náš občiansky čas (ten, ktorý máme na hodinkách). Pomocou elipsy s názvom analéma je čas korigovaný o nepravidelný pohyb našej Zeme okolo Slnka počas roku (alebo pohyb slnka po oblohe).Ako fungujú tieto hodiny? Stačí položiť kovovú tyč, tzv, gnómon na dátumovú značku a tieň ukáže čas. Nevýhodou všetkých slnečných hodín sú „baterky“ – ak je zamračené alebo je tma, čas nevieme určiť. Modely planét sú v pomernej veľkosti. Základným údajom, z ktorého boli odvodené, je priemer Slnka, symbolicky zobrazeného na analemických hodinách. Priemer Slnka je 4 m. Ku každej planéte je stručná popisná tabuľka so základnými údajmi. Ďalšie informácie o slnečnej sústave získate z informačnej tabule.
Domáca úloha:
Odpovede posielajte do 5.4.2020 na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Z úspešných riešiteľov vyžrebujeme jedného riešiteľa, ktorého odmeníme našimi propagačnými a metodickými materiálmi. Okrem správnych odpovedí uveďte aj poštovú adresu, aby sme Vám darček mohli poslať.
Krajská hvezdáreň v Žiline |
Virtuálna hvezdáreň |