Premenné hviezdy
Hlavným obsahom odbornej činnosti v oblasti pozorovania premenných hviezd v mesiaci marec 2022 bolo pozorovanie premenných hviezd v programoch SPHE pri ČAS.
Medziplanetárna hmota
Na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste pracujú dve automatické CCD kamery na záznam meteorov - kamera AMOS v rámci slovenskej profesionálnej siete SVMN (Slovak Video Meteor Network) a kamera NFC (Narrow Field Camera) v rámci stredoeurópskej siete pozorovania aktivity meteorov (Central European MEteor NeTwork). Kamera AMOS v marci počas 21 nocí zaznamenala 160 meteorov.
Sme zapojení v tíme SUNGRAZER PROJECT, ktorý sa zaoberá objavovaním nových komét analýzou dát zo sondy SOHO.
Pokračuje spolupráca s NASA, Minor Planet Center a Planetary Defence pri pozorovaní už známych NEO objektov a nových objektov s provizórnym označením na NEOCP. Výsledné dáta sú zasielané do databázy Minor Planet Center kvôli spresňovaniu ich dráh v slnečnej sústave.
Impakt asteroidu 2022 EB5 z 11. marca 2022Teleso po prvý krát pozoroval Krisztián Sárneczky na maďarskom observatóriu Piszkéstető (K88 GINOP-KHK) o 19:24 UT 11.marca 2022. Objekt dostal provizórne označenie Sar2593 a neskôr sa stal známy pod označením 2022 EB5. Po uverejnení dráhových elementov na NEOCP náš kolega Marian Urbanik, odborný pracovník Krajskej hvezdárne v Žiline, urobil follow-up astrometriu asteroidu a svojim pozorovaním prispel k výpočtu miesta jeho dopadu. Na to, že objekt okolo 21:20 UT narazí do Zeme nás upozornil Peter Vereš z Minor Planet Center. Asteroid zhorel v atmosfére asi 140 km od ostrova Jan Mayen a stal sa len piatym takto pozorovaným v histórii. Priemer objektu sa zo zachytených infrazvukových signálov odhaduje na maximálne 3 m.
MPEC 2022 - E178 oznamuje potvrdenie asteroidu 2022 EB5. O udalosti informovali aj ESA, UAI, JPL, NASA, Csillagászat.hu, The New York Times, CCAF, SPACE COM.
Astrometria objektov NEO:
V mesiaci marec bolo vykonaných 5 meraní astrometrie už známich NEO a 25 meraní nových objektov z NEOCP s použitím ďalekohľadu Orion Optics UK ODK16 - 16" F/6.8 Optimised Dall Kirkham, red. 0,81 kamerou C2-12000. Výsledky boli publikované na NEOCP confirmation page a v oficiálnych cirkulároch NEOCP.
Zhrnutie follow-up astrometrie za marec 2022 nájdete tu.
Zákryty hviezd asteroidmi:
Aktivita SlnkaNa pracoviskách Krajskej hvezdárne v Žiline pozorujeme slnečnú aktivitu vo fotosfére a chromosfére vizuálne aj fotograficky. Na Pozorovateľni na Malom diele v Žiline bolo v marci 2022 uskutočnených 24 vizuálnych pozorovaní fotosféry so zakresľovaním a na Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste 18 vizuálnych pozorovaní. Tieto slúžia o.i. na určenie predbežného relatívneho čísla slnečných škvŕn v rámci programu SIDC ako základnej charakteristiky slnečnej aktivity. Aktivita Slnka pomaličky rastie. Raz za čas sa na jeho povrchu objaví výraznejšia škvrna. Snímky z 26. marca 2022 zachytávajú celý slnečný disk a na jeho severnej pologuli rozsiahly komplex škvŕn AR2975 a AR2976. Tá najvýraznejšia má priemer približne dvojnásobku priemeru našej Zeme a s použitím vhodného filtra bola viditeľná voľnými očami. Na fotografiách je dobre viditeľná vnútorná časť škvrny, tzv. umbra, aj vonkajšia časť, penumbra. V chromosfére sú viditeľné protuberancie, škvrny a filamenty. Na snímkach z 28. marca 2022 vidno ďalšie aktívne oblasti a v detaile sa dokonca podarilo zachytiť začiatok mohutnej erupcie v skupine AR2975, ktorá vyvolala "slnečné tsunami" (viac napríklad tu). Iné aktivity
Krajská hvezdáreň v Žiline
|
Odborná činnosť III/2022 |