CEZ HVIEZDY
 k spolupráci a k poznaniu
Po sústredení všetkých pozorovateľov a výsledkov ich pozorovaní možno konštatovať:

1. na štyroch stanovištiach vybavených ďalekohľadmi väčších parametrov zákryt nenastal. Vzhľadom na malý priemer planétky a nepresnosť predpovede tento výsledok nie je prekvapujúci. Dráha tieňa planétky bola pravdepodobne posunutá smerom na juh alebo sever. Tento výsledok sa bude dať potvrdiť, ak niekto iný z pozorovateľov v Európe uskutočnil pozitívne meranie.
2. Vizuálne pozorovanie takéhoto úkazu, najmä ak sa jedná o pozorovanie slabej hviezdy, je veľmi náročné a výsledky pozorovania sú nejednoznačné a neisté. Z dôvodu únavy zraku pozorovateľa, chvenia obrazu hviezdy nie je možné jednoznačne potvrdiť výsledok pozorovania. Jednoznačnú prednosť musia mať preto objektívne technické záznamové zariadenia.
3. Pri pozorovaní boli použité tri druhy technických záznamových prostriedkov: priemyselná CCD kamera TKC3 v spojení s videorekordérom, astronomická CCD kamera SBIG ST7 a digitálny fotoaparát Canon 350D s ďalekohľadom Celestron 9,25".
4. Priemyselná kamera napriek svojej veľkej citlivosti nebola schopná v spojení s ďalekohľadom Zeiss 200/3000 mm hviezdu takejto jasnosti zachytiť.
5. SBIG ST7 hviezdu registrovala. Vzhľadom na malý počet pixlov na čipe a metódu registrácie zákrytu je ale presnosť určenia okamihov zákrytu touto metódou nízka.
6. Najvhodnejším záznamovým zariadením v spojení s kvalitným ďalekohľadom dostatočných parametrov sa ukázal digitálny fotoaparát Canon 350D. Jeho čip je dostatočne citlivý (CMOS) s dostatočným počtom pixlov.

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ EURÓPSKYMI SPOLOČENSTVAMI. K JEHO REÁLIZÁCII
BOLI POUŽITÉ PROSTRIEDKY FONDU MIKROPROJEKTOV PROGRAMU INTEGER IIIA.
© 2006 Peter Delinčák http://www.astronomy.sk
© 2006 Kysucká hvezdáreň