Zrealizované
Kurzy - odborno - pozorovateľské programy.
1. Astronomická fotografia
Astronomická fotografia je atraktívna oblasť, ktorou začína nejeden astronóm amatér svoje pôsobenie v odborno pozorovateľskej činnosti. Získať peknú fotografiu astronomického úkazu alebo objektu je snom a cieľom snáď každého nadšenca astronómie. Astronomická fotografia je vynikajúcim motivačným prostriedkom
V priestoroch Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste sa v dňoch 25.11.2011-26.11.2011 zišli snáď najlepší slovenskí astrofotografi aj začínajúci nadšenci v tejto činnosti, aby si navzájom vymenili skúsenosti, odprezentovali výsledky svojej práce, nadviazali vzájomnú spoluprácu.
Cieľom stretnutia bolo tiež predstaviť účastníkom kurzu dosiahnuté výsledky a výstupy projektu KOSOAP, obstarané technické zariadenia prostredníctvom projektu, aj ponúknuť možnosť realizovať svoju záľubu v spolupráci s hvezdárňou. Účastníci sa dohodli na realizácii ďalších spoločných stretnutí, v budúcnosti aj za účelom pozorovať a fotografovať, pretože počasie nám tento krát neprialo.
2. Meteorická astronómia
V dňoch 20.1.2012 až 21.1.2012 sa v priestoroch Kysuckej hvezdárne uskutočnil dvojdňový kurz venovaný pozorovaniu meteorov pomocou videotechniky. Tento odborný program je jedným z hlavných pozorovacích programov, na ktorý sme sa spolu s partnerom, Hvezdárňou vo Valašskom Meziříčí, zamerali v rámci projektu KOSOAP. Vďaka projektu obe hvezdárne získali špičkové technické zariadenia, ktoré umožňujú zapojenie oboch hvezdární do celosvetových pozorovacích sietí. V rámci vzdelávacích aktivít, jednou z ktorých bol aj tento kurz, sme zabezpečili aj špeciálne vzdelávanie odborných pracovníkov hvezdární, ale aj študentov a dobrovoľných pracovníkov. Významná je aj popularizácia pozorovania meteorov medzi študentmi, z radov ktorých sa mnohí začali zapájať do odborno - pozorovateľských programov hvezdární.
Hlavnými bodmi programu bolo zoznámenie s technikou a programom UfoCapture a jeho nadstavbami (UfoAnalyzer a UfoOrbit). Lektormi boli Juraj Tóth (profesionálny astronóm, Astronomické a geofyzikálne observatórium UK v Modre, koordinátor siete SVMN) a Roman Piffl (koordinátor siete CEMENT). Jakub Koukal, koordinátor českej časti siete CEMENT, významne prispel ku kvalite odborného programu kurzu. V rámci kurzu bol dohodnutý ďalší postup medzinárodnej spolupráce pri video pozorovaní meteorov. Kysuckej hvezdárni bola prisľúbená pomoc najmä pri spracovaní videozáznamov pri postupnom rozbehnutí programu.
3. Pozičné merania - zákryty a zatmenia
Pod pojem pozičné merania sú zahrnuté rôzne druhy špeciálnych astronomických pozorovaní - zákryty hviezd Mesiacom a planétkami, zatmenia Slnka a Mesiaca, rôzne úkazy mesiacov veľkých planét a ďalšie. V minulosti, najmä s nástupom kozmonautiky a dobývania Mesiaca, mali veľký vedecký význam.
Kurz sa uskutočnil v priestoroch Kysuckej hvezdárne v dňoch 27.1.2012-28.1.2012. Cieľom bolo zhodnotiť doterajšiu činnosť v tomto odbornom programe, najmä nájsť a definovať možnosti rozvoja programu, zapojiť do činnosti nielen skúsených pozorovateľov z hvezdární, ale aj mládež a dobrovoľných spolupracovníkov.
Skúsení lektori počas dvoch dní ukázali poslucháčom históriu pozorovania v kontexte so slovenskou a českou účasťou, možnosti ďalšieho rozvoja. Boli vytipované špeciálne oblasti, v ktorých naše hvezdárne môžu za súčasného stavu pozorovacej a záznamovej techniky a pri rozvoji zvyšovania odbornosti pozorovateľov ďalej pôsobiť ako súčasť európskej pozorovacej siete.
Významná časť bola venovaná praktickým ukážkam, spôsobu záznamu a spracovania napozorovaných výsledkov pomocou špeciálnej techniky a postupov. Lektori podrobne zoznámili účastníkov so softwarovým vybavením, potrebným za spracovanie záznamov zákrytov, zatmení a iných úkazov, patriacich do tejto oblasti astronomického výskumu.
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ EURÓPSKOU ÚNIOU, Z PROSTRIEDKOV FONDU MIKROPROJEKTOV SPRAVOVANÉHO
TRENČIANSKYM SAMOSPRÁVNYM KRAJOM