Zrealizované

Vzdelávacie sústredenie študentov a záujemcov "Pozorujme spoločne"

1. Medziplanetárna hmota

Hvezdárne sú špecializované zariadenia, ktoré okrem pôsobenia v oblasti kultúry, vzdelávania v prírodných vedách, vykonávajú odborno - pozorovateľskú činnosť v astronómii. Nemalou mierou sa na výkone pozorovaní podieľajú dobrovoľní spolupracovníci hvezdární. Úlohou hvezdární je systematicky pripravovať nadaných žiakov a študentov s hlbším záujmom o astronómiu na samostatný výkon pozorovaní, umožniť im získavať teoretické vedomosti a praktické zručnosti v práci s astronomickými prístrojmi a technickými zariadeniami.

Prvé zo Vzdelávacích sústredení študentov bolo realizované v priestoroch Hvezdárne vo Valašskom Meziříčí v dňoch 16.9.2011 až 18.9.2011. Zúčastnilo sa ho 15 študentov zo Slovenska a Čiech. Pod odborným vedením lektorov - pracovníkov prihraničných hvezdární sa venovali zaujímavej oblasti astronómie - medziplanetárnej hmote.

Teoretická časť bola zameraná na oboznámenie sa so základnými informáciami o medziplanetárnej hmote, jej druhoch, jej rozmiestnením v slnečnej sústave. Účastníci sústredenia sa podrobne zoznámili najmä s problematikou meteorickej hmoty, históriou pozorovania vo svete aj v Čechách a na Slovensku, o úspechoch slovenských a českých amatérskych pozorovateľov aj profesionálnych astronómov.

Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Preto sme oba večery využili na praktické pozorovania pod hviezdnou oblohou. Študenti sa oboznámili s metodikou vizuálneho pozorovania meteorov jednotlivo alebo v pozorovacích skupinách, vyskúšali si odhady jasností hviezd aj meteorov, samostatne hlásili napozorované údaje.

Časť nočného programu bola venovaná pozorovaniam s astronomickým ďalekohľadom. Zaujímavým bola praktická ukážka pozorovania meteorov pomocou novej záznamovej CCD a video techniky.

Perličkou bola simulácia činnosti meteorických rojov pomocou výpočtovej a prezentačnej techniky. Úlohou študentov bolo odpozorovať činnosť roja, spracovať svoje napozorované údaje a správne ich vyhodnotiť.

Aj keď sústredenie vzhľadom na náročnosť problematiky bolo krátke, poskytlo účastníkom dostatočné teoretické informácie. Získali prvé praktické skúsenosti z pozorovania aj spracovania údajov. Pri ďalšej systematickej práci vo svojich astronomických a prírodovedných krúžkoch a pod vedením pracovníkov hvezdární je predpoklad, že ich záujem o astronómiu bude využitý na rast úrovne meteorickej astronómie na Slovensku a v Čechách, ktorá aj v minulosti zaujímala popredné miesta v porovnaní so svetom.

Autor: RNDr. Ján Mäsiar, Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste



2. Premenné hviezdy

Další z plánovaných akcí v rámci projektu 'Kooperující síť v oblasti astronomických odborně-pozorovatelských programů' byla věnována proměnným hvězdám. Jejich účel je nejen vzdělávací a odborný, ale jak už napovídá podtitul těchto akcí 'Pozorujme společně!' také rozvoji a upevňování přeshraniční spolupráce především mezi mládeží s obdobnými zájmy.

Astronomie nabízí mnoho možností, jak využít volný čas mladých lidí. I amatérští astronomové dnes mohou za pomoci moderní techniky přispět k rozvoji poznání objektů ve vesmíru. Mezi ně patří i proměnné hvězdy. Od pátku do neděle 4.- 6. listopadu 2011 mělo 17 účastníků zadělávacího soustředění pod názvem 'Proměnné hvězdy a možnosti jejich pozorování a výzkumu' možnost se seznámit s tímto atraktivním oborem pozorovatelské a teoretické astronomie.

Na základní otázku, co jsou to proměnné hvězdy, přednesl svoji prezentaci Bc. Luboš Brát, předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti. Zájemci měli možnost se seznámit s velkou plejádou různých typů proměnných hvězd na základě jejich fyzikálních vlastností. Podvečerní prezentace 'Možnosti a metody pozorování' se zaměřila na základní otázky, jakým způsobem nastavit dalekohled a rychle najít na obloze námi hledanou hvězdu. K tomuto je potřeba například znalost výpočtu hvězdného času.

Díky příznivému počasí bylo možné si získané vědomosti otestovat na astronomických dalekohledech při nočním praktiku. Sobotní dopolední program se nesl v duchu pátečních přednášek a představil pozorovací program na zdejší hvězdárně. Následně Jaroslav Trnka z hvězdárny ve Slaném seznámil posluchače s technikou záznamu obrazu z dalekohledu pomocí digitálních kamer CCD. Prošla se historie i popis principu, jak kamery fungují a jak astronomové získávají data z těchto obrázků.

Na druhou část praktika byl připraven trenažér pozorování zákrytových dvojhvězd. Zde si účastníci po předchozí průpravě mohli vyzkoušet nanečisto, jak se získává odhad jasnosti proměnné hvězdy. Po řádném tréninku se mohlo vyrazit na ostrou akci k dalekohledu. V centrální kopuli hvězdárny jsme nalezli vhodnou zákrytovou dvojhvězdu v souhvězdí Kefea. Ne všichni pozorovatelé vydrželi celý pozorovací interval od devíti do jedné hodiny ranní, ale každý z účastníků měl možnost se několikrát dostat k okuláru dalekohledu a udělat odhad jasnosti.

V neděli jsme se dostali k poslednímu bodu praktika – zpracování pozorování. Nakonec jsme se rozhodli pro zpracování odhadů z večerního trenažéru, předpokládali jsme lepší výsledky. Což se nakonec potvrdilo, výsledky času určení minima se mezi jednotlivci lišily řádově v minutách, což na první pokus můžeme považovat za úspěch.

I zde se na závěr ukázalo, že by bylo potřeba více času na řádné probrání tématu. Hlavní cíl však byl dosažen – několik studentů mělo možnost se podívat do světa astronomie, poskytnout příležitost k vzájemnému poznání, navázání přeshraniční spolupráce i podnítit další zájem o tuto oblast. autor: Ladislav Šmelcer



3. Slnko

11.11.2011 až 13.11.2011 sme realizovali v priestoroch Hvezdárne Valašské Meziříčí tretie, posledné, zo Vzdelávacích sústredení študentov. Bolo zamerané na našu najbližšiu hviezdu – Slnko.

Sústredenie bolo vedené v dvoch rovinách – teoretickej a praktickej, ktoré sa prelínali a striedali podľa náročnosti tém , aj vzhľadom na aktuálny stav počasia a prípadnú únavu účastníkov.

V teoretickej časti sa účastníci dozvedeli základné informácie o fyzike Slnka, vzťahoch Slnko – Zem, dozvedeli sa ako a prečo sa prejavuje slnečná aktivita. Lektormi boli špecialisti v oblasti slnečnej fyziky, skúsení pozorovatelia a zároveň skúsení pracovníci hvezdární s dlhoročnou praxou v oblasti vzdelávania. Študenti sa dozvedeli veľa informácii o Slnku ako našej najbližšej hviezde. Dozvedeli sa o všetkých metódach pozorovania Slnka, ktoré je možné uskutočňovať aj finančne nenáročnou technikou, dostupnou aj amatérom. Naučili sa techniky a metodiku spracovávania pozorovaní Slnka či už vizuálnych, alebo aj fotografických a CCD. Dozvedeli sa niečo o histórii pozorovania Slnka, význame pozorovaní magnetických polí na Slnku, o spektroskopii ako významnej metóde astronomických pozorovaní.

Prekrásne novembrové počasie bolo plne využité na pozorovanie pomocou špeciálnych astronomických ďalekohľadov. Pri klasickom pozorovaní fotosféry Slnka si študenti mohli vyskúšať zakresľovanie detailov slnečných škvŕn, orientáciu Slnka v ďalekohľade pri zakresľovaní objektov slnečnej aktivity na celom disku. Úžasné boli pozorovania cez chromosférický ďalekohľad, vybavený H-alfa a vápnikovým filtrom. Chromosférický ďalekohľad bol použitý pri pozorovaní pomocou CCD kamery. Napozorované dáta si účastníci aj sami spracovali.

Na sústredení s názvom „Slnko, prejavy, slnečnej aktivity a využitie spektroskopie v astrofyzikálnom výskume“ sa zúčastnilo 22 študentov a žiakov a 4 lektori zo Slovenska a Čiech. Študenti využijú získané vedomosti a praktické zručnosti pri realizácii svojej záujmovej činnosti – astronómii, ale aj pri výkone základných astronomických pozorovaní na hvezdárňach a pri vzdelávaní na školách v rámci fyziky a príbuzných prírodných vied.

Autor: RNDr. Ján Mäsiar, Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste

Menu
O projekte Aktivity Výstupy Zrealizované Galéria Tlačové správy Verejné zákazky

TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ EURÓPSKOU ÚNIOU, Z PROSTRIEDKOV FONDU MIKROPROJEKTOV SPRAVOVANÉHO TRENČIANSKYM SAMOSPRÁVNYM KRAJOM