Zrealizované
Vzdelávacie praktikum pre žiakov a študentov.
1. Praktikum
V dňoch 30.9.2011 až 1.10.2011 sa v priestoroch Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste uskutočnilo 1. Vzdelávacie praktikum pre žiakov a študentov. Hlavnou úlohou praktika bolo zoznámiť účastníkov počas s astronomickými prístrojmi, princípmi získavania informácií v astronómií, vrátane ich spracovania a interpretácie.
Po síce dlhej ale krásnej a bezoblačnej noci nás čakalo ráno venované Slnku a jeho pozorovaniu. Kým Slnko veľmi pomaly a lenivo vychádzalo spoza rannej hmly, účastníci absolvovali prednášky o Slnku a jeho pozorovaní. Záver praktika sa odohrával v kupole hvezdárne pozorovaním Slnka, jeho fotosféry a chromosféry a bol zavŕšený praktickými cvičeniami (nácvik zákresov slnečných škvŕn, výpočet Wolfovho relatívneho čísla slnečných škvŕn, vyhodnotenie pozorovaní,...)
Mgr. Kristína Vlčková
2. Praktikum
Na sklonku októbra, v dňoch 21.10. – 22.10. 2011, sme realizovali ďalšie zo vzdelávacích praktík pre žiakov a študentov. Jeho účastníkmi boli žiaci zo ZŠ E.A. Cernana vo Vysokej nad Kysucou.
Sobotné dopoludnie už tradične patrilo Slnku, jeho spoznávaniu, pozorovaniu a spracovávaniu uskutočnených pozorovaní. Študenti mali možnosť sami vyskúšať pozorovanie pomocou chromosférického ďalekohľadu, či pozorovanie fotosféry Slnka a zákres slnečných škvŕn.
Praktikum bolo naplnené množstvom informácií, hier a hlavne možnosťami získať praktické zručnosti pri práci s astronomickými ďalekohľadmi.
Mgr. Kristína Vlčková
3. Praktikum

Po úvodných vzdelávacích prednáškach (Pohyby Zeme a pohyby oblohy) a krátkom teoretickom výcviku(orientácia na oblohe, používanie ďalekohľadov) sa žiaci presunuli do kupoly hvezdárne a dostali tak možnosť zúročiť získané vedomosti pri praktickom pozorovaní s ďalekohľadom v rukách. Účastníci si mohli vyskúšať prácu s rôzne veľkými ďalekohľadmi, vizuálne pozorovanie a boli taktiež oboznámení s metódami a technológiami, ktoré astronómovia používajú pri skúmaní vesmíru . Chladné novembrové počasie nás nútilo spraviť niekoľko krátkych prestávok, ktoré sme spestrili množstvom vedomostných kvízov a hier.
Ráno nás potrápila hmla, ale tento čas sme strávili získavaním teoretických poznatkov z oblasti slnečnej fyziky a pozorovaní Slnka. Miroslav Kubala prezentoval študentom prednášku Slnko naša hviezda, ktorú doplnil vlastnými skúsenosťami a užitočnými radami pri pozorovaní Slnka. Slnečné lúče onedlho predsa len pretrhali rannú hmlu a tak sme sa vrhli na praktické pozorovanie Slnka.
I posledné pozorovacie praktikum sa vydarilo a žiaci si domov odnášali množstvo nových informácií, zážitkov a hlavne postupov, ktoré zužitkujú i v budúcnosti pri samostatných pozorovaniach vo svojich krúžkoch alebo samostatne.
Mgr. Kristína Vlčková
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ EURÓPSKOU ÚNIOU, Z PROSTRIEDKOV FONDU MIKROPROJEKTOV SPRAVOVANÉHO
TRENČIANSKYM SAMOSPRÁVNYM KRAJOM