Zrealizované

Záverečný workshop.

V dňoch 17.2.2012 - 18.2.2012 sa v Horní Bečvě uskutočnil Záverečný workshop s názvom „Odborno – pozorovateľské programy v cezhraničnej spolupráci a ich ďalší rozvoj“, Bola to posledná aktivita projektu „Kooperujúca sieť v oblasti astronomických odborno - pozorovateľských programov“ kód projektu SK/FMP/03/020 programu CHS SR-ČR, Fond mikroprojektov.

Workshop bol zameraný na zhodnotenie prínosov projektu, nastavenie ďalšej udržateľnej spolupráce, možností ďalšieho rozvoja cezhraničnej spolupráce v oblasti odborno - pozorovateľských programov hvezdární.

Na úvod workshopu účastníkov privítali manažéri projektu, ktorí zároveň zhodnotili prínosy projektu KOSOAP a rozvoj vzájomnej spolupráce. V rámci odborného programu vystúpili odborníci v oblasti astronómie z Čiech i Slovenska.

Kozmické počasie bola téma, ktorú prezentoval Mgr. Stanislav Kaniansky z Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. K téme odborno – pozorovateľských programov prispeli Karel Halíř, riaditeľ Hvězdárny v Rokycanech so „Zákrytmi hviezd telesami slnečnej sústavy a zatmenia“, Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária v Brne s témou „Prečo pozorovať Mesiac?“ a Libor Lenža riaditeľ Hvězdárny Valašské Meziříčí s tematikou monitorovania aktivity Slnka.

Na workshope zazneli aj krátke príspevky od odborných pracovníkov, astronómov amatérov a študentov. Odborní pracovníci z Hvězdárny vo Valašskom Meziříčí Jiří Srba a Ladislav Šmelcer vo svojich príspevkoch predstavili a zhrnuli výsledky pozorovacích aktivít zameraných na CCD fotometriu premenných hviezd a komét a sledovanie aktivity meteorických rojov pomocou videotechniky. Medzi výborne spracovaný patril aj príspevok študentky Janky Chupáčovej z Gymnázia v Kysuckom Novom Meste, zaoberajúci sa problematikou svetelného znečistenia.

Počas celého workshopu si účastníci mohli prezrieť aj pozorovaciu techniku, ktorá bola zaobstaraná v rámci tohto projektu. Technika bola využitá k demonštrácií pozorovaní v jednotlivých krátkych príspevkoch. Cieľ záverečného workshopu bol naplnený a vzájomná spolupráca medzi partnerskými organizáciami ale i študentmi a odbornou verejnosťou v rámci odborno – pozorovateľských programov bola opäť posunutá na vyššiu úroveň, ktorá umožní obom partnerom vykonávať v úzkej spolupráci túto činnosť.

Menu
O projekte Aktivity Výstupy Zrealizované Galéria Tlačové správy Verejné zákazky

TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ EURÓPSKOU ÚNIOU, Z PROSTRIEDKOV FONDU MIKROPROJEKTOV SPRAVOVANÉHO TRENČIANSKYM SAMOSPRÁVNYM KRAJOM