Zrealizované


Workshop Pozorujeme Slnko.


V dňoch 24.-25.10.2012 sa v priestoroch hotela Marlene v Oščadnici uskutočnil workshop pre pracovníkov partnerských organizácii s názvom „Pozorujeme Slnko“. Workshop bol zameraný na rozvoj spolupráce v oblasti pozorovaní Slnka, stimuláciu pozorovacích programov, ich využitie pre vzdelávanie a popularizáciu a na vzájomnú výmenu skúseností.

Na úvod RNDr. Ján Mäsiar privítal prítomných, bližšie predstavil projekt Slnko svieti pre všetkých a zhrnul všetky pripravované aktivity. Potom už nasledovali príspevky jednotlivých pracovníkov venované Slnku, jeho pozorovaniam a energii. Ako prvý odznel príspevok s názvom „Slnko v hlavných úlohách“. Prostredníctvom tohto príspevku Mgr. Kristína Vlčková prezentovala Slnko ako zdroj mnohých tém pre vzdelávacie programy, podujatia a pozorovania pre žiakov, študentov i širokú verejnosť.

Druhý príspevok v podaní Ing. Libora Lenžu s názvom „Potenciál pozorovaní Slunce v našich podmínkach pro sledování projevú sluneční aktivity“, predstavil odborné pozorovanie Slnka na Hvezdárni vo Valašskom Meziříčí, dostupnú techniku, možnosti a metódy spracovania snímok, ich archiváciu aj vízie do budúcnosti. Pozorovací program Kysuckej hvezdárne venovaný Slnku predstavila vo svojom príspevku Mgr. Eva Neubauerová. Všetky príspevky sprevádzala diskusia, tipy, rady či návody, ako naše vzdelávacie a pozorovacie programy obohatiť, vylepšiť ba dokonca prepojiť do spoločných programov.

Vo večerných hodinách pokračovala panelová diskusia, ktorej hlavnou témou boli Možnosti využitia pozorovaní Slnka pre stredoškolskú odbornú činnosť. V závere diskusie partner projektu informoval o schválenom, pripravovanom projekte „Se Sluncem společně“.

Nasledujúce ráno bolo venované Slnku a jeho energii. Možnosti a potenciál energetického využitia slnečnej energie podrobne rozobrala vo svojom príspevku Naďa Lenžová. Predstavila Slnko ako takmer nevyčerpateľný zdroj energie, využívanie slnečnej energie aj ďalších alternatívnych zdrojov v praxi spolu s ich výhodami aj nevýhodami. V posledných príspevkoch sa pracovníci Hvezdárny vo Valašskom Mezříči Mgr. Marie Štěpánová a Jiří Srba podelili o praktické skúsenosti zo CCD pozorovaní slnečnej chromosféry, snímkovania Slnka a spracovávania jednotlivých dát.

Workshop venovaný Slnku sme ukončili praktickým pozorovaním Slnka a diskusiou venovanou možnostiam pozorovania Slnka i pozorovacej technike. Workshop „Pozorujeme Slnko“ bol naplnený množstvom zaujímavých príspevkov, rád a návodov, ktoré pracovníci partnerských organizácií využijú v odbornej činnosti. V závere workshopu sme sa zhodli na tom, že takéto stretnutia majú obrovský význam pre rozvoj našich pozorovacích a vzdelávacích programov, vzájomnej spolupráce, a ich realizácia bude pokračovať aj v budúcnosti.

TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ EURÓPSKOU ÚNIOU, Z PROSTRIEDKOV FONDU MIKROPROJEKTOV SPRAVOVANÉHO TRENČIANSKYM SAMOSPRÁVNYM KRAJOM